Върховен касационен съд

Уеб браузeрът ви е много стар и сайтът не се изобразява правилно

ПРЕСОФИС

Новини и официални съобщения на ВКС

 

ВКС постанови тълкувателно решение по въпрос относно определянето на глобата, ако е предвидена като допълнително наказание заедно с лишаване от свобода или с пробация, при налагането по реда на чл. 55 от НК на кумулативна санкция

С Тълкувателно решение № 2/2024 от 13.05.2025 г. по Тълкувателно дело № 2/2024 г. Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) реши:

Когато съдът определя по правилата на чл. 55 от НК кумулативна санкция, включваща наказанията лишаване от свобода и глоба със специален минимум, той може да определи размера на глобата в пределите, предвидени от закона за извършеното престъпление, може да не наложи глобата на основание чл. 55, ал. 3 от НК или да определи размера ѝ под най-ниския предел, като в този случай прилага ограничението по чл. 55, ал. 2 от НК.

Когато съдът определя по реда на чл. 55 от НК кумулативна санкция, включваща пробация и глоба, той не следва да налага допълнителното наказание глоба. В този случай разпоредбата на чл. 55, ал. 2 от НК не намира приложение.

Тълкувателното дело е образувано по искане на председателя на ВКС до Общото събрание на Наказателната колегия на съда да постанови тълкувателно решение поради противоречива практика на съдилищата по прилагането на чл. 55, ал. 2 от НК. Формулиран е следният въпрос: „Когато съдът определя наказанието при условията на чл. 55 от НК, следва ли да приложи разпоредбата на чл. 55, ал. 2 от НК към глобата, ако тя е предвидена като допълнително наказание в кумулативна санкция заедно с лишаване от свобода или с пробация?“.

Разпоредбата на чл. 55, ал. 1 от НК гласи, че при изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства, когато и най-лекото, предвидено в закона наказание се окаже несъразмерно тежко, съдът: 1. определя наказанието под най-ниския предел; 2. заменява: а) доживотния затвор – с лишаване от свобода от петнадесет до двадесет години; б) лишаването от свобода, когато не е предвиден най-ниският предел – с пробация, а за непълнолетните – с пробация или обществено порицание; в) пробацията – с глоба от сто до петстотин лева. Съгласно ал. 2 в случаите на точка 1 на предходната алинея, когато наказанието е глоба, съдът може да слезе под най-ниския предел най-много с една втора, а според ал. 3 в тези случаи съдът може да не наложи по-лекото наказание, което законът предвижда наред с наказанието лишаване от свобода.

Възможността за определяне на кумулативните санкции по правилата на чл. 55 е предвидена в специалната разпоредба на чл. 57, ал. 2 от НК, указваща на съда да определи размера на всяко от кумулативно предвидените наказания „като се ръководи от правилата на предходните членове“ (чл. 54 – чл. 56 от НК) и зададените от тях общи критерии за определяне на наказанието. „Това означава, че съобразявайки се със стандарта по чл. 56, съдът първо трябва да установи всички смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, към които насочва чл. 54. След това трябва да провери съответствието на смекчаващите обстоятелства с критериите по чл. 55, ал. 1 за многобройност или изключителност. И най-сетне, трябва да прецени влиянието, което имат установените смекчаващи и отегчаващи обстоятелства върху всяко от кумулативно предвидените наказания, включително когато те са лишаване от свобода и глоба. Тази преценка съдът дължи, независимо дали ще определи кумулативната санкция по реда на чл. 54 или по реда на чл. 55 от НК“, се пояснява в мотивите.

Когато установи многобройни или изключителни по характера им смекчаващи обстоятелства, съдът е длъжен да обмисли тяхното значение първо по отношение на основното наказание, тоест по отношение на лишаването от свобода в интересуващата отправеното искане хипотеза, защото преди всичко от неговия вид и размер се определя тежестта на комплексната санкция като единно цяло. Когато това наказание и в най-ниския му размер се окаже несъразмерно тежко от гледище на смекчаващите обстоятелства, съдът е задължен от императивното правило на чл. 55, ал. 1 от НК да го определи под минимума, предвиден в особената част на кодекса за съответното престъпление или да го замени.

Същата преценка – за влиянието на смекчаващите обстоятелства (многобройни или изключителни), както и на отегчаващите, когато има такива, съдът дължи и по отношение на допълнителното наказание, тоест и по отношение на глобата в коментираната хипотеза. Законът не поставя и не би могъл да постави ограничения в тази насока, тъй като това наказание е част от кумулативната санкция и участва във формирането на тежестта ѝ. Не поставя ограничения и по отношение на правилата, от които съдът да се ръководи при определянето на неговия размер. Според чл. 57, ал. 2 от НК това може да са правилата по чл. 54, а може да са и правилата по чл. 55. Единственото специално изискване на чл. 57, ал. 2 към индивидуализацията на кумулативната санкция е за определяне на всяко от включените в нея наказания по такъв начин, че те да осигурят комплексно въздействие върху дееца, което ще е най-подходящо за целите по чл. 36. Затова, съобразявайки се със смекчаващите обстоятелства (многобройни или изключителни), както и с отегчаващите, когато има такива, а така също и с обстоятелствата по чл. 47, съдът може да определи глобата в пределите, предвидени от закона за извършеното престъпление, може да я определи под най-ниския предел, а може и да не я наложи, ако дори и след изключителното ѝ смекчаване нейното налагане в конкретния случай би направило кумулативната санкция ненужно репресивна.

Някои съдебни състави неправилно приемат, че когато определя по правилата на чл. 55 от НК кумулативна санкция, съставена от лишаване от свобода и глоба, по отношение на глобата задължително приложим се явява чл. 55, ал. 3 от НК, констатират върховните съдии. Тази разпоредба регламентира правна възможност. Тя не нормира задължение за съда за автоматично и механично изключване на допълнителното наказание по причина единствено, че определя кумулативната санкция по реда на чл. 55 от НК. Съдът е длъжен да приложи тази възможност, ако има обективни основания за това. Такива основания биха могли да създават самите смекчаващи обстоятелства (многобройни или изключителни), но не е задължително това винаги да е така. Когато такива основания отсъстват, съдът е длъжен да наложи допълнителното наказание, включително когато то е глоба.

Във втората му част поставеният в искането въпрос е свързан с приложимостта на чл. 55, ал. 2 от НК към глобата, когато тя участва като допълнително наказание заедно с пробация. При определянето на кумулативна санкция по правилата на чл. 55 от НК на задължителна редукция или замяна подлежи основното наказание. Когато това наказание е пробация, то би било заменено с глоба съгласно предписанието на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „в“ от НК. В мотивите се пояснява, че в този случай, ако допълнително предвиденото от закона наказание е глоба, би се стигнало до ситуация, в която съдът трябва да наложи комплексно две наказания от един и същи вид в противоречие с принципното изискване на чл. 1, ал. 2 от НК за законоустановеност на наказанието. Защото конструирана по такъв начин санкция не е предвидена от Наказателния кодекс, съответно не е призната от него. Като не е предвидил дублиращи се по вид наказания в състава на установените от него усложнени санкции, в това число и кумулативни такива, кодексът ясно е манифестирал волята си в тези санкции да участват единствено наказания от различен вид. Определяйки по правилата на чл. 55 от НК кумулативна санкция, включваща пробация и глоба, съдът не следва да налага допълнителното наказание, посочват върховните съдии. Съответно в този случай разпоредбата на чл. 55, ал. 2 от НК е неприложима.

По тълкувателното дело са депозирани особени мнения.

Пълният текст на тълкувателното решение е публикуван в сайта на ВКС – секция „Тълкувателни дела“.

СЪДЕБНА ПРАКТИКА
Тълкувателни дела Дела с изключителна значимост и интерес Дела за организирана престъпност Дела за корупционни престъпления Регистър на делата срещу журналисти и медии Регистър на делата за трафик на хора Уведомления за разследване на главния прокурор или на негов заместник Регистър на отводите Искания до Kонституционния съд Преюдициални запитвания Формуляри Национално бюро за правна помощ
ЗА СЪДА
Състав и структура Нормативна уредба Декларации ЗПКОНПИ Документи ЗДОИ Документи ЗЗЛД История на ВКС Анализи и доклади Конкурси Профил на купувача Учебни и почивни бази Ведомствени жилища
СЪДЕБНА ПАЛАТА
Обща информация История и архитектура